Sukces Ligi na Igrzyskach Azjatyckich pokazał potencjał esportu na tradycyjnych wydarzeniach

League of Legends po raz pierwszy zaprezentowano na dużym wydarzeniu sportowym, Igrzyskach Azjatyckich 2018, po raz pierwszy 27 sierpnia. Podczas finału było ponad milion widzów Ligi na Twitchu. Co dokładnie oznaczają wyniki tego eksperymentu dla przyszłości esportu na skalę globalną?

Na początek pokazuje, że esport rośnie. Igrzyska Azjatyckie to pokaz pomiędzy sportowcami z wielu krajów azjatyckich, w istocie na mniejszą skalę, regionalną olimpiadą. Włączenie League of Legends do Azjatyckich Igrzysk może utorować drogę esportów do podobnych, sportowych wydarzeń.

“Byliśmy uhonorowani noszeniem narodowego uniformu”, powiedział ShiMingSen-Ming w wywiadzie dla Inven Global. Ming jest wsparciem dla chińskiej drużyny RNG i uczestnikiem Igrzysk Azjatyckich. “Esporty nie otrzymywały tego typu traktowania wcześniej. Wszyscy jesteśmy zaszczyceni, że w tym czasie musieliśmy być częścią kadry narodowej.”

Zamiast po prostu walczyć o to, by być najlepszą drużyną w danej grze, uczestnicy Igrzysk Azjatyckich grali, aby podtrzymać reputację swoich krajów.

“Sądzę, że wygrane, które zdobyliśmy i złoty medal, który wygraliśmy, nie przypomina niczego innego”, powiedział kolega z zespołu Ming, JianUziZi-Hao. “Jeśli chodzi o inne turnieje, mamy tylko dwie okazje do wygrania w ciągu roku. Ale to potrwa, dopóki nie będziemy mieli następnych Azjatyckich Igrzysk. Dlatego uważam, że jest to coś, o czym nie można zapomnieć.”

Esportowi gracze mogą reprezentować swój kraj tak dobrze, jak inni sportowcy. Pomysł, który został przetestowany w Pucharze Świata Overwatch, ale nigdy podczas tradycyjnej imprezy sportowej. Nie było również wiadomo, jak dobrze esport i sport będą się pojawiały podczas tak dużego wydarzenia. Wysoka oglądalność Ligi Legend z Igrzysk Azjatyckich wskazuje, że dobrze się uzupełniają.

Igrzyska Azjatyckie dały nam przedsmak tego, jak mogłaby wyglądać integracja esportów i tradycyjnych esportów. Jeśli więcej wydarzeń sportowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie, będą zawierać esport, może pomóc branży zyskać większe znaczenie. Esport idący w mainstream mógłby podnieść oglądalność tradycyjnych sportów przez demografię, która zazwyczaj żyje w internecie.

Co uważasz o esportach pojawiających się na tradycyjnych, wieloletnich sportowych wydarzeniach, takich jak Igrzyska? Będzie to jednorazowe, czy częste? Swoją opinię możesz wygłosić na Forum Pograjnika.