Schalke 04 opuszcza EU LCS, Riot prowadzi rozmowy z klubami Premier League

Tegoroczny split w Mistrzostwach Europy w League of Legends może być ostatnim dla FC Schalke 04 Esports, przynajmniej na razie. Z raportu niemieckiego tygodnika sportowego Sport Bild wynika, że zespół, a być może także inni, którzy obecnie rywalizują w EU LCS, dobrowolnie zrezygnuje z pracy pod koniec sezonu i będzie obserwować rozwój nadchodzącego sezonu franczyzowego.

Schalke otworzył dział e-sportu w 2016 roku, przejmując zespół League of Legends Elements. Zespół grał w sezonie 2017 w serii EU Challenger, po tym jak spadł, ale odzyskał miejsce w sezonie 2018 EU LCS, zajmując ósme miejsce w kwalifikacji Wiosennego Splitu.

W dniu 28 marca 2018 r. Riot Games potwierdził szczegóły dotyczące EU LCS na 2018 rok. Promocja i spadek zostałyby usunięte na rzecz długoterminowych partnerstw, z opłatą wpisową w wysokości 8 mln euro dla istniejących zespołów EU LCS oraz 10,5 mln euro dla nowo przybyłych. Liga działałaby w ramach nowego modelu, obejmującego podział przychodów i minimalne podwyżki wynagrodzenia graczy (od 24 000 euro do 60 000 euro rocznie). Sport Bild, odnosząc się do swoich źródeł, spekuluje, że opłata za wpisowe może być zbyt wysoka, aby klub mógł rozważyć ubieganie się o licencję, zamiast na przykład użyć pieniędzy na zakup piłkarza. Oddział piłkarski Schalke właśnie zakwalifikował się do Ligi Mistrzów i musi odpowiednio dostosować swój zespół, zakłada Sport Bild.

W tym samym raporcie właściciel Unicorns of Love, Jos Mallant, potwierdził, że jego zespół będzie składał wszystkie niezbędne dokumenty przed wyznaczonym terminem. Jednak uważa on, że zespoły mogą mieć trudności ze znalezieniem niezbędnych funduszy i oczekuje, że kilka klubów doprowadzi inwestorów z Azji i Stanów Zjednoczonych do pozyskania kapitału. Ponadto dodał, że “znalezienie niezbędnych sponsorów do końca terminu w Europie jest niemożliwe”.

Doniesiono również, że kluby piłkarskie Premier League Arsenal, Crystal Palace i Swansea City toczą rozmowy o wejściu do ligi w przyszłym roku. Wynikałoby to z trendu w lidze północnoamerykańskiej, która z zadowoleniem przyjęła e-sportowe odgałęzienia NBA, Golden State Warriors i Houston Rockets, a także drużynę Cleveland Cavaliers, popierającą ekipę 100 Thieves.